zJBonda


bergersbelges_d.gif, 38 kB
Pět základních povelů, které by každý pejsek měl zvládat. Páníčci pamatujde hlavně na to, že když tohle svého pejska naučíte, ušetří vám to mnoho starostí, ale také to může vašemu pejskovi někdy zachránit i život.

Nejdůležitějším povelem je přivolání!!


Ke mně
Tento povel je nejlepší vštípit pejskovi už od štěněčího věku. Je dobré začínat doma, kde pejska nic neruší a postupně přecházet do rušivějšího prostředí. U šťěňátek je dobré si dřepnout a radostně zavolat jméno a přidat povel "ke mně". Když pejsek přiběhne dáte mu pamlsek a hooodně jej pochvalte. U starších pejsků, nebo u pejsků v pubertě, kteří najednou zapomněli všechno co se naučili, je dobré použít stopovačku nebo nějakou dlouhou šňůru (alespoň 10 metrů). Pejsek je přivázán na šňůře a když na zavolání nepřijde sám, přitáhněte si jej k sobě, dejte mu pamlsek a pochvalte jej. Takhle pokračujde dál, později nechejte psa na volno, ale se šňůrou, ať ji tahá za sebou. Je to taková pojistka - když pejsek naposlechne můžete mu tu šňůru přišlápnout. Když už pejsek zvládá povel "ke mně" na 100%, můžete šňůru začít odstraňovat tím, že místo ní připnete nějaké kratší vodítko, pak ještě kratší, až za sebou pejsek bude tahat jenom nějaké kraťounké vodítko, které potom dáte pryč úplně. Pak ještě pejska můžete naučit, aby si před vás předsedl. Když k vám na povel přiběhne, donuťě jej sednout si. Třeba tak že budete pamlsek držet u brady, aby se pejsek musel podívat nahoru a sedl si. Nikdy, ale neříkejte "sedni". To psa příliš mate a navíc je to jiný povel. Mějte na paměti, že tento povel musí mít pejsek spojen jen s pozitivními podněty. Proto nesmíte pejska přivolat tímto povelem, když ho chcete potrestat nebo třeba připnout na vodítko a odvést ho domů z procházky.
Ke mně
Sedni
Držte pamlsek přímo nad hlavou psa Až pes začne sledovat pamlsek, zakloní hlavu a nohy se mu začnou podlamovat aby se vyrovnal, můžete mu pomoci lehkým tlakem na pánev Když pes sedí na zadních nohách, řekněte: “Sedni.” Pokud pes sedí úplně a přirozeně, dejte mu pamlsek " Sedni" Jakmile se vám zdá, že pes povelu rozumí, snažte se snižovat počet pamlsků, až je nebudete vůbec potřebovat. Vždy psa pochvalte, když si poslušně sedne.
Sedni
Lehni
Když pes sedí, zaujměte jeho pozornost pamlskem blízko čenichu a dávejte ho pomalu k zemi Jak čumák sleduje pamlsek pes jde k zemi Až si začne lehat, dejte mu povel: “Lehni.” Oddalte pamlsek dál od jeho čumáku, dokud není úpně v leže, opět mu můžete lehce zatlačit druhou rukou za krkem Ihned jej pochvalte: “Hodný, lehni” Dejte mu pamlsek
Lehni
Zůstaň
Na začátku tréninku povelu “zůstaň”, by měl být pes na krátkém vodítku, aby si byl vědom vaší kontroly Až bude pes v poloze “sedni”, použijte povel: “Zůstaň.” a pomalu se od něj vzdalujte, mějte oční kontakt a opakujte “zůstaň” Za chvíli odměňte psa pamlskem, za to že zůstal sedět na místě Nepřehánějte to s chválou, ani nevyslovujte moc často jeho jméno, mohl by přerušit povel a přijít k vám Opakujte cvik a postupně prodlužujte délku pauzy, kdy pes sedí na místě a čeká Pokud při cvičení pes přeruší povel, opakujte ho s kratší pauzou a až poté ho odměňte pamlskem Jakmile pes začíná ovládat tento povel, použijte delší a volnější vodítko, postupujte dál a dál
Zůstaň
K noze, Chůze u nohy
Povel "k noze" znamená, že si pejsek přisedne k vaší levé noze, pokud stojíte, nebo se přiřadí k vaší levé noze, pokud jdete. Přisednutí se dá naučit dvěma způsoby. První: pejska si připněte na vodítko. Posaďte jej před vás a pak ho s pomocí pamlsku a vodítka donuťte, aby vás obešel zezadu, kolem pravé nohy a posadil se u levé. Druhý: pejska si přitáhneme na vodítku přímo k levé noze - pejsek se ale musí sám částečně otočit a zacouvat k vaší noze. Když jdete a dáte povel "k noze" pejsek musí přiběhnout, přiřadit se k vaší levé noze a pokračovat u ní ve stejném tempu jako vy. Chuze u nohy: vycházejte z pozice kdy pejsek sedí u vaší levé nohy. Musí být na vodítku. Dejte mu před čumák pamlsek, povel "k noze" a udělejte pár kroků. Pejsek by měl sledovat pamlsek. Dejte mu ho a pochvalte. Postupně pamlsek zvedejte víš, tak aby si pejsek zvykl se vám při chůzi dívat do očí. Pamlsek postupně odstraňujte - pejska odměňujte, ale pamlsek mějte později třeba v druhé ruce, nebo ho vytahujte z kapsy. Chúze u nohy by měla vypadat, tak že se vám pejsek dívá do očí a jde těsně vedle vaší levé nohy. To, jestli je mezi vámi a psem velká mezera, se dá korigovat vodítkem. Až pejsek chodí krásně u nohy na vodítku, můžete začít trénovat bez vodítka.
K noze
Chůze na vodítku
Chůze bez vodítka
Další

Další dvě videa k základní poslušnosti:
Vstaň
Volno
Ještě stránka, kde jsou povely popsané trochu víc + něco o motivaci a odměňování.
Výchova a výcvik

užitečné články na výchovu a výcvik psů:
HIERARCHIE SMEČKY
ZÁKLADNÍ VÝCVIK
TAHÁ NA VODÍTKU
JAK NAUČIT PŘIVOLÁNÍ
JAK OVLÁDNOUT STRACH
NEŽÁDOUCÍ LOVENÍ
VÝCVIK PRO POKROČILÉ
SPECIÁLNÍ VÝCVIKY
NÁCVIK PŘIVOLÁNÍ
VÝCHOVA A VÝCVIK VŠESTRANÉHO PSA II
VÝCHOVA A VÝCVIK VŠESTRANÉHO PSA IX
VÝCHOVA A VÝCVIK PODLE TART